Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde najdete informace o Csokiho rodičích a sourozencích, články jsou převzaty od Báry Sajdokové

 *
 Here you can find some informations about Csoki's parents and his brothers, these articles are taken from Bára Sajdoková
 

rodiče /parents:

 

 CZJCH Gondüzö-Alkonyat Zafír Bogárka SAFIRKA
 

 Průkaz původu/Pedigree * Agility výsledky/results * Štěňata/PupiesVýstavy/Dogshows

Obrazek

Základní údaje/Basic information:

 • Datum narození/Date of birth: 1. 12. 2004, Budapest (HUN)
 • Chovatel/Breeder: Dr. Pongrácz Péter + Celeste

 

 

 

 • Barva/Colour: popelavá/ash
 • Výška/Height: 42 cm
 • Váha/Weight: 10 kg

Zkoušky/Exams 

 • TKV/HIT: 8. 5. 2005, Vasad (HUN)
 • Character test: 8. 5. 2005, Vasad (HUN)
 • ZVOP: 11. 6. 2006, Libhošť (CZE)
 • Agility 1, 2, 3: 2007 (CZE)

 Zdraví/Health

 • DKK/HD: 0/0 = A/free, 31. 1. 2007 (CZE)  
 • DLK/ED: 0/0 = A/free, 31. 1. 2007 (CZE)  
 • PRA/CEA: neg./free, 7. 11. 2007 (CZE)

Chov/Breeding

 • Bonitace/Breeding exam: chovná/breedable, 11. 8. 2007, Zbraslav u Brna
 • vrhy/litters: 1. "C" BestMudi kennel, 21. 3. 2008, 4 pejsci/males

*

Mistr České republiky v agility jednotlivců 2007, Pes roku 2007 (agility)

Czech National Agility Championship Winner indiviual 2007,

The Dog of the year 2007 (agility)

*Obrazek

Gondüzö-Alkonyat Zafír Bogárka

(for english, please, look down)

alias Safirka, Safča, Pipka, Jojo, Opica a nebo Žížala

Myslím, že tyhle přezdívky mluví za všechno. Anebo ne? Jak jinak bych ji ještě mohla charakterizovat? Že je prdlá, bláznivá, cholerická, občas hysterická, žárlivá, závislá, bleskově rychlá, chytrá, uštěkaná, má skvělou paměť a především je neskutečně akční... (ne, ne, žádnou podobnost tady nehledejte ).

Věřte tomu nebo ne, ale Safča, byť pátá v pořadí (tolikátá???), je můj první pes v životě, kterého jsem si mohla sama vybrat. Když jsem se rozhodla pro mudíka, věděla jsem, že nechci černého, a Safirka byla v té době jediné ne-černé štěně na prodej. Že je pěkná blbost vybírat psa podle barvy? Máte pravdu. I vzhledem k Safčiným rodičům byla má volba hodně neuvážená. Ale já chtěla štěně rychle. Doma řádili koťátka Rozárka a Jurášek a když mi do nosu cvrnkla tahle malá Popelka, bylo to jasné. Ať už byla tahle volba nepromyšlená, měla jsem na Safču velké štěstí.

ObrazekHledala jsem aktivního společníka, neúnavného a vytrvalého, rychlého a tak trošku bláznivého. A tohle všechno Safirka splňuje. Je vskutku neutahatelná, stále plná energie, věčně nadšená pro cokoliv. Miluje hračky, hru a tak nemáme při tréninku žádný problém s motivací.

Jako malé štěně byla velmi citlivá (až přecitlivělá) a cokoliv cizího ji rozhodilo. Musela jsem hodně zapracovat na její socializaci, projezdili jsme množství různých akcí, až se časem Safča srovnala a dneska je v cizím prostředí naprosto v pohodě. Hodně nám v tomhle pomohl klikr.

Na cvičáku mezi svými psími kamarády je většinou iniciátorem honiček a štvanic o hračky. Miluje přetahování o cokoliv a s kýmkoliv. Nejde ji o hračku, ale o hru. Protože odmalička vyrůstá po boku naší Díny a mezi větším množstvím psů různých ras, má velmi dobře vyvinuté sociální chování a tak nemá problém s komunikací ve smečce.

Při setkání s cizími psy občas dělá problémy její žárlivost, poněvadž je přesvědčená, že panička si žádné jiné cizí psy hladit nesmí (natož si s nima hrát) a že ani Csoki a nebo štěňata se nesmí nahánět s nikým jiným než s ní. Ale není to nic, co bychom nezvládli.Obrazek

Naší hlavní náplní je samozřejmě agility, Safirka je jedním z nejrychlejších psů kategorie medium v republice. Ve své první závodní sezóně 2007 dokázala získat titul Mistra republiky jednotlivců a také vyhrála celoroční soutěž Pes roku (a to mi v na svých prvních závodech utekla z parkuru...).

Safča umí i pár podařených kousků z tance se psem, např. válet sudy, plazit se, panáčkovat, skočit salto, zvednout zároveň přední a zadní nohu, postavit se všema čtyřma do malé misky a nebo stát na předních. Safirku to neskutečně baví, velmi rychle se učí nové prvky a pak je s nadšením sama - bez povelů - provádí.

ObrazekJe to divoké třeštidlo, věčně v pohybu a věčně vysmátá. Je to skutečný "Pes na depresi" 

Safča má ráda - mě, Milana, naše psy, běhání, agility, klikr-trénink, lovení myší (a jejich následná konzumace), klacíky, Okču, Kejsinku, štěkání...
Safča nesnáší - samotu, nudu, když ji někdo ruší při tréninku, když mi něco moc dlouho trvá, když cvičí někdo jiný než ona...

 

 

 

Gondüzö-Alkonyat Zafír Bogárka

 alias Safirka, Safča, Pipka, Jojo, Opica (Monkey) or Žížala (Earthworm)

I think these nicks tell everything. Or don´t they? How could I describe her better? That she is crazy, choleric, sometimes hysterical, jealous, hanging on me, superfast, smart, barking, has a great memory and above all she is abnormally active ... (no, don´t look for any similarity ).

Believe it or not, Safir - the fifth in a row (so many???) - is my first dog which I could choose myself. When I had decided for the mudi, I knew I wanted any but black and Safir was only non-black puppy for sale in that time. Crazy to buy a dog because of the colour? You´re right. Even choosing such parents was quite ill-considered. But I wanted puppy soon. In spite of my choice was not well thought out I have had a big luck with this little girl.
 
I was looking for an active partner, untiring and tough, fast and a bit crazy. Safir fills all of that. She is really untirable, still full of energy and thrilled for everything. She loves toys and games so we have no problem with her motivation. 

She was quite sensitive (up over-sensitive) as a small puppy and all strange things disturbed her confidence. I had to work a lot on her socialisation, we joined many different events and through the time Safir has become much better and now she is absolutely OK. Also clicker helped us a lot.

She mostly starts chasing with other dogs in our club. She loves tugging with everybody and everything. She is more interested in playing than in a toy. She grew up by our Dina and other dogs of different breeds, her social behaviour is well developed and she has no problem to comunicate in a pack.

Meeting strange dogs her jealousness makes sometimes problems, she is sure I may not pet strange dogs (or to play with them) and also Csoki or puppies are not allowed to chase with anybody else but her. But it´s nothing we can work with.

Our main activity is of course agility, Safir is one of the fastest dogs in medium cathegory in Czech republic. In her first season she wan the czech national championship individual and also the whole-year competition The dog of the year (imagine, on her first competition she ran away from the course ... ).

Safir also can do some funny tricks, such as rolling herself, crawling, stand on back legs, make a tumble, keep up one back and one front leg together, put all four legs into a small bowl or stand on front legs. Safir loves to train it, she learns incredibly quickly and then she does tricks just for her own fun - without cues.

She is a wild madcap, still in move and still keeping smiling. She is the true Antidepressive doggie 

Safir likes - me, Milan, our dogs, running, jumping, agility, clicker-training, mice-hunting (and later mice-consumption), sticks, Okki, Kejsi, barking ...
Safir hates - seclusion, boredom, be disturbed during training, when I´m too late, when someone else but her is training ...

 

CZCH Méhes - Kerti Arasz "CSOKI"

*

ObrazekDatum narození/Date of birth:8.6.2004
Místo narození/Place of birth: Maďarsko
Jméno chovatele/Breeder: Endre Agócs, Maďarsko
Předchozí majitel/Previous owner: Józef Rusznyak, Maďarsko
Spolumajitelé/Co-owners: Dr. Péter Pongrácz, Celeste Pongrácz, Maďarsko

Kohoutková výška/Height: 44 cm
Váha/Weight: 15 kg

Zdravotní vyšetření/Health checking:

DKK/HD: 0/0 (A/free) 

DLK/ED: 0/0 (A/free)

Patella - neg.

PRA/CEA - neg.

Zkoušky/Exams:
TKV - 16.7.2005, Salföld, Maďarsko
Character test - 16.7.2005, Salföld, Maďarsko
ZVOP - 11.6.2006, Libhošť u Nového Jičína, ČR

Agility - LA 1, LA 2

Bonitace/Breeding exam: 16.7.2005, Salföld, Maďarsko - "chovný"/breedable

*

!!! 2. vicemistr ČR v agility jednotlivců 2008 !!!

*

ObrazekCsoki byl moje "láska na první pohled". Objevila jsem ho skoro náhodou v květnu 2005 na ovčí farmě v Národní rezervaci Kiskunsági v samém srdci maďarské puszty. Byl strašně špinavý, zablešený a uvázaný na řetězu. Uchvátil mne svou nádhernou čokoládovou barvou (odtud jeho "volací" jméno Csoki) a svým přátelským a veselým projevem. V té době jsem měla doma půlroční Safirku, dvanáctiletou kníračku Adélku a šestiletou ovčandu Dínu (a tři kočky), takže pořizovat si dalšího psa jsem neměla vůbec v plánu.

Koupit Csokiho jsem se rozhodla o pár dní později. Jela jsem pro něj v červenci 2005. Csokiho spolumajitelé a mí přátelé (chovatelé naší fenky Safirky) si pro nás připravili nabitý program. V pátek jsme vyzvedli Csokiho na farmě a jeli s ním rovnou na veterinu očipovat a zrentgenovat klouby (kyčle, patelly, lokty - vše čisté).

V sobotu jsme se přesunuli do Salföldu, kde jsme absolvovali bonitaci (s výsledkem chovný), herding instinct test (zkouška pasteveckých vloh - vlohy prokázány) a character test (všech 13 úkolů splněno na výborně). V neděli jsme se zúčastnili výstavy a hodnocení V1 pro nás bylo tou nejlepší tečkou za tímto víkendem!

 

Obrazek

Csoki je borec. Na to, že nás znal jen pár hodin, choval se celý víkend skvěle. V sobotu jsem ho mohla pustit z vodítka a nehnul se od nás ani na krok. Okamžitě nás adoptoval a sám se ujal role našeho ochránce - a to mu zůstalo dodnes.

Csoki strávil první rok svého života v pusztě mezi ovcemi, psy a dalšími zvířaty. Je proto velmi dobře socializovaný a nekonfliktní. Je zdravě sebevědomý, se známými i cizími psy vychází bez problémů, stejně tak s našima kočkama. 

Méhes - Kerti Arasz znamená ve volném překladu Pilná včelička. A přesně takový Csoki je - neúnavný pracant. Ať už jsme spolu na cvičáku nebo na procházce, nespustí ze mě oči a je neustále připravený splnit jakýkoliv povel. Je vášnivý aportér - dáte-li mu na výběr mezi míčkem a salámem, bez rozmýšlení zvolí míček!!!

Po exteriérové stránce je Csoki vynikající. Má ideální výšku (standard uvádí u psů ideál mezi 43 - 45 cm), výbornou stavbu těla, výraznou samčí hlavu s dobře nasazenýma ušima. Je plnochrupý s nůžkovým skusem.  Rozhodčí (a nejen oni) u Csokiho obdivují jeho krásný tmavě hnědý sytý pigment nosu i pysků a středně tmavé oko, protože stejně jako u popelavé barvy je nejčastějším problémem u hnědých mudi nedostatečný pigment.

Jediné, co mu chybí k dokonalosti, je jeho bílý flíček na hrudníku. V žádném případě to ale není vylučující vada! Jen pro představu - v září 2004 vyhrál titul BOB mudi na Světové výstavě maďarských pasteveckých plemen pes Nyirségfia Maci, který má mnohem větší bílý znak na hrudi než náš Csoki.

Stejně jako Safirka i Csoki je zapálený do práce s ovcemi a tak dle možností jezdíme trénovat a zlepšovat naši pasteveckou spolupráci ke známým na statek nebo na tréninky pořádané ČAOP (Česká asociace ovčáckých psů) nebo KPPP (Klub pracovních pasteveckých psů). 

Csokiho domácí přezdívka je "Pes, který nic neřeší", protože opravdu nic neřeší. Jakékoliv změny, nové úkoly či podmínky přijímá s klidem, je to naprostý pohodář a hned tak ho něco nerozhodí.

Csoki má za sebou dvě krytí, obě úspěšná a tak po světě běhá už 9 malých Čokoládíčků - 2 v Maďarsku, 1 v Německu, 1 v Norsku, 2 ve Finsku a 3 ve Švédsku. Bližší info o vrzích a štěňatech najdete v článku Csoki - Čokoládový táta.

 

bráchové/brothers:

 

 Cucka BestMudi

Obrazek

agility, pasení/herding (Švýcarsko/Switzerland)

*

Pohlaví/sex: pes/male

Barva/colour: černá/black

*

Čučínek nám odcestoval hodně daleko - více než 1000 km. Jeho noví páníčci Silvana a Walter na něj čekali déle jak půl roku  Přestože měli nabídky na štěně i z několika maďarských chovatelských stanic, vybrali si štěňátko od nás a my pevně věříme, že toho nebudou litovat. Jejich důvěry si vážíme o to víc, že se na příchod pejska do rodiny připravovali už dlouhé 2 roky   a to velmi důsledně a pečlivě.

S Čučkou se budou věnovat agility, cestovat, jezdit na kole a vůbec mu dopřejí aktivní život, jaký takový malý diblík potřebuje  Hodně štěstí!

 

Obrazek

Cucka BestMudi - 8 týdnů/weeks

Cucka went very far from us - more than 1000 km. His new owner Silvana and Walter had been waiting for him for more than half a year  In spite of that they had another puppy-offers from some hungarian kennels they have chosen a puppy from us and we stronly believe they will never regret. We regards their trust much more because they had been preparing for a dog for more than 2 years   - very consistently and carefully.

They will train agility with Cucka, travel, cycle and after all they´ll give him as active life as such a little devil needs  Good luck!

 

Cisko BestMudi

Švédsko/Sweden

 

Barva/colour: černá/black

Pohlaví/sex: pes/male

*

Vypadá to, že i na Ciskiho nakonec dojde, ale protože vážný zájemce bydlí ve Švédsku, musí Cisko před odletem podstoupit krevní testy na vzteklinu. A na ty, bohužel, může jít až koncem října. Ale to nevadí, aspoň si ho, kluka divokého, až do listopadu pořádně užijeme !!!

*

ObrazekCisky je velmi aktivní, přátelský a vysmátý, miluje hračky a přetahování. Zvládá přivolání, sedni, čekej, tunýlek a přinášení hraček a teď pracujeme na dalších nových kouscích. Z brášků je nejméně dominantní a tak nebude mít problém žít s jinými pejsky. Je to malý "fixátor", vyžaduje společnost a hodně pozornosti, motivovat ho ke hře či cvičení je velmi jednoduché. 

 

*

ObrazekIt seems, that Cisko has found a new home finaly. Because the interested person lives in Sweden, Cisko has undergo a blood-test for the rabies before his flight. Unfortunately the test can be done at the end of October. But doesn´t mind, we can enjoy this little devil pretty well until November !!!

*

Cisky is very active, friendly and smiling, loving toys and tug. He can come when called, sit, wait, go through the tunnel and bring toys, now we are working on a few new tricks. He is less dominant from all puppies, so he´ll have no problem to live with another dogs. He is a little "depender", he needs a company and a lot of attention, it´s very easy to motivate him for a game or for the training.

Obrazek

Cisko - na tréninku pasení/on a herding training

 

his homepage: here

Credo BestMudi

Česká republika/Czech republic

agility, dog-dancing, výstavy/shows, pasení/herding, obrany/schutzhund

Obrazek

 

Barva/colour: hnědá/brown

 

Pohlaví/sex: pes/male

*

Homepage

*

Credík je největší lumpík z vrhu, malý neposeda a nezbeda, ale přitom zlatíčko. Prostě anděl s růžkama aneb jak říká jeho nová panička Janča - ďáblík v těle ovečky . Jana je hodně aktivní a se svým zlatým retrívrem Badym se věnuje několika sportovním disciplínám, mají dokonce složeno několik zkoušek z výkonu a nebo loveckých. S Credim tomu nebude jinak a tak o zábavu nebude mít v životě nouzi. Jana pracuje v chovatelských potřebách a Crediho si bere s sebou každý den do práce, kde se může seznamovat s různými lidmi a jejich zvířecími miláčky.  

Obrazek

Credo BestMudi - 10 týdnů/weeks

Credo is the biggest rowdie from the litter, a little fidget and imp, but a darling. Simply an angel with horns or - as his new owner Jana says - a devil in the sheep-body . Jana is quite active and she trains different sports with her golden retriever Bady, they passed also some working and hunting exams. She will do the same with Credo, so surely he´ll have a lot of fun in his life. Jana works in a petshop and she takes Credo everyday to work with her, so he can meet a lot of people and animals there.

Obrazek

*

 

 

 

Tréninkové video/Training video