Jdi na obsah Jdi na menu
 


Csoki 2008/09

20. 1. 2009

Tak už jsem začínala mít takový blbý pocit, že by si naše stránky zasloužily aktualizaci a jelikož jsme se nedávnou přehoupli do nového roku (no zas tak nedávno to není ), podělím se s Vámi o zážitky minulé  a plány budoucí.

 

 Rok 2008 nebyl úplně takový, jako ty předešlé…především jsem získala novou zkušenost - co to vlastně znamená žít s plemenem mudi - tedy s Csoki Juniorem.

 

Máme za sebou více jak půlroční soužití, z malé střapaté kuličky se vyklubal krásný mladý pes a spoustu jsme se toho naučili…naschvál píšu v množném čísle, jelikož učit se musíme doopravdy oba. Trošku už jsme překonali naše nekonečné boje..on a jeho schopnost se soustředit versus jeho štěkot a já být trpělivá a nezabít ho. Když se totiž přes tohle přenesete, čekají Vás úžasné chvíle. Je to neobyčejně chápavý pes a jediné co ho brzdí v postupu ve výcviku jsem já a moje občasná lenivost,netrpělivost a výbušnost.

 

Csoki je absolutní nadšenec do všeho, co mu nabídnu za zábavu – záchranařina (tedy vyhledávání osob nebo stopy), agility, nejrůznější triky a samozřejmě je vášnivým aportérem. Do všeho jde naplno, je neúnavný a vždy připraven na jakoukoliv činnost se mnou.

 

Někdy až nevěřím s jakou rychlostí je schopen pochopit co se po něm chce…třeba to, aby mi vyskočil na záda se spolehlivě naučil během pár hodin (a to mě to stálo jen pár vyškubaných vlasů a šrámů pod okem ), jak to ve finále vypadá se můžete podívat třeba zde. Na druhou stranu se stejnou rychlostí učí i pro mne méně atraktivní věci, jako třeba nahánění zvěře a podobně.

 

Je to pes, který vás nikdy nepřestane překvapovat, vždy vymyslí něco co Vás zaručeně dostane. Ať už nekonečnou škálou zvuků, které umí vydávat nebo třeba tím, že si zuby otevře troubu, packou vytáhne plech a začne se ládovat jídlem mých rodičů. A rozhodně nenechávejte svým drahým polovičkám peníze na svačinu na stole…Csokítek si totiž rád pochutná i na papírových bankovkách.

 

 

A jak to tak bývá s novým rokem přichází i spousta nových plánů. Například chceme konečně začít s agility – hned po Novém roce jsme si to už u Báry (ještě jednou dík za vše) vyzkoušeli, Csokítek byl nadšen a panička opět předvedla jaké je trdlo, takže je určitě na čem pracovat. Dále se chceme pokusit složit všemožné základní zkoušky - záchranářské (ZZZ,RH-E) i zkoušky všestranného výcviku dle NZŘ (ZZO,ZOP,ZPU,…), tak uvidíme nakolik to budou jen plány a co z toho se stane realitou.                                                                                                         A v neposlední řadě se chceme konečně dostat na ovečky a vyzkoušet si jejich pasení. Už máme vyhlídnuté ovečky nedaleko Hradce Králové (no zas tak nedaleko ne ), tak snad to dopadne a pokud nám to půjde, určitě se pokusíme složit i o ZVOP.

 

Jinak další ohlédnutí za minulým rokem můžete najít v Csokítkově fotogalerii. Třeba fotky z nácviku záchranářských překážek, stopy nebo ze Silvestrovské procházky.

                                                                                                                                                   Zuz

                                                                                                           

 *

 

The year 2008 is gone and I would like to share my memories with you and of course I would like to tell you about some future plans for this year.

 

There was something different last year…I’ve got a new experience – what does it mean to live with Mudi – Csoki Jr.

 

We live together for more than a half year, from a little shaggy puppy has grow a pretty young dog and we train really hard together. He knows a lot of things of his age and now he is quite able to concentrate through his barking and I’m more patient with him and don’t want to kill him in every time he can’t here me because of his barking. Yeah, sometimes I’m still too impatient, lazy or get angry very quickly and this stuff is not so good for our progress in training but we do our best to get better.

 

He really enjoys every activity, full of energy every time. He loves search and rescue training, trailing, agility and he is really crazy for toys.

I said he is going full blast for everything and he is incredibly intelligent, it’s really easy to teach him new things. What should I say?…he is simply amazing.

He can do a lot of tricks...jump on my back is the last one...it took really short time to teach him this and here you can take a look at it here.

 

And now something about our future plans...we would like to start with agility  - a few days after New year we have visited Bára in Opava and we already tried agility with her...yeah Csoki was fantastic and he enjoyed it..and me? I really need to train very hard...because it had to be really fuuny view off me when I was trying to running. Ok I will do my best.

Also, we would like to pass some exams from test trial for SAR (Search and Rescue) dogs in Czech Republic, called ZZZ or for IRO (International rescue organisation) like RH-E, RH-FLA and so on...of course we would like to pass some exams for basic obedience like ZOP,ZUP or ZZO.

And the last (but not the least) plan with Csoki is start with herding training...it’s his origin and I’m sure, he will really enjoy it.

 

So, who knows what’s happend in the future... and which of these plans come true....

 

 For more  pictures  from the last year look at our gallery.